Postiže unutarnji mir i samopouzdanje. Kada bebom pravilno rukujemo, tj. pravilno stimuliramo kroz nošenje u rukama ili u marami ona će lakše uspostavljati veze, odgovornost i razvijati želju za istraživanjem. Na ovaj način stimulirano dijete ima želju za pozitivnim razmišljanjem, zajedništvom u razmišljanju, osjećajima i stvaranju. Razvija se jezik, optimizam i zdrava znatiželja.
Ako ne postignemo dobru integraciju ili krivo postupamo u stimulaciji (trešenje bebe, uznemireno i nervozno nošenje, bacanje bebe, konstantan boravak bebe u kolicima, njihalima za bebe, hodalicama, izoliranje bebe).
U budućnosti ćemo imati osobe koje odbijaju svijet oko sebe i samog sebe.
Takvo dijete u svojoj mladosti može biti sramežljivo, nerado će prihvaćati promjene i lako će se posramiti.
U odrasloj dobi će tražiti veze u kojima će biti suvišan, razvijati će osjećaj straha od neuspjeha. Osobe koje se kroz dojenačko doba nisu povezale sa svojim roditeljima su osjetljive na tuđa mišljenja, odbacuju vlastite osjećaje, imaju nemogućnost nošenja sa stresom, zaboravljaju na vlastite potrebe, razvijaju nepovjerenje prema ljudima, agresivnost, strah, anksioznost, depresiju i pesimizam.
Razvijajmo sklad i stabilnost u svojoj vezi sa svojom djecom. Nošenje bebe potiče laktaciju, lakše se uspostavlja dojenje, smiruje se plač, umiruju se bebini grčevi, beba je zadovoljnija, puna povjerenja, plač je minimalan, razvija se samostalnost i samopouzdanje, uči davati i primati ljubav.
Prednosti nošenja za mamu: sprječava se osjećaj anksioznosti, post porođajne depresije, uravnotežuju se hormoni nakon poroda.
Roditelji su osjetljiviji na potrebe bebe, lakše zadovoljavaju bebine potrebe, puni su samopouzdanja, lakše discipliniraju dijete, znaju čiji savjet prihvatiti ili odbaciti.
Nošenje u marami se predlaže i za neurorizične bebe i bebe s neurološkim oštećenjima. Obavezno uz neurorazvojni tretman i savjetovanje sa savjetnicom za nošenje.
Uvijek izaberite sigurno za sebe i svoju obitelj. Savjetujte se sa savjetnicama za nošenje kako pravilno postaviti dijete u maramu ili nosiljku.
Ako to radite bez stručnih osoba možete naštetiti neuro-motornom razvoju djeteta.
Možete me kontaktirati za savjetovanje o zdravom razvoju bebe, edukaciju o babyhandlingu i masaži bebe.
Ukoliko imate bebu s neurorazvojnim poteškoćama radim neurorazvojni tretman s obaveznom edukacijom roditelja o pravilnom postupanju u svakodnevnim aktivnostima.
Beba ne mora uvijek biti na rukama ili ostavljena u “baby gymu”. Bebi se primarna potreba za kretanjem i istraživanjem okoline mora zadovoljiti, ali u prva tri mjeseca joj je najpotrebnija bliskost.
Vaša Maja, bacc.physioth.
Za daljne informacije pošalji upit na info@sanapodrškaženi.hr