Sigurno si čula za babyhandling – pravilno postupanje s bebom. Radi se o uvježbavanju pravilnog podizanja, spuštanja, prematanja, oblačenja, skidanja, hranjenja, nošenja, spavanja i postavljanja u auto sjedalice i kolica.
“Izgleda tako maleno i krhko, bojim se da ću je ozlijediti”. Gotovo da nema mame koja to nije pomislila ili izrekla. Za nove roditelje ponekad je zbunjujuće što i kako činiti s bebom i često se javlja određeni strah da ne naštetimo svojoj bebi.
Naše roditeljsko samopouzdanje raste skupa s našom bebom, ali ono što buduće mame umiruje je znati kako postupati s novorođenčetom.
Što je zapravo babyhandling?
Sigurno si čula za babyhandling – pravilno postupanje s bebom. Radi se o uvježbavanju pravilnog podizanja, spuštanja, prematanja, oblačenja, skidanja, hranjenja, nošenja, spavanja i postavljanja u auto sjedalice i kolica. To su zapravo svakodnevne radnje s djetetom koje izvodimo rutinski bez puno razmišljanja. Kao takve su najvažnije jer se ponavljaju desetke puta u danu i zato imaju najviše utjecaja na razvoj djeteta.
Nemoj o tome razmišljati kao o setu mehaničkih radnji koje samo treba ‘odraditi’. Uz malo posvećenosti, bilo koji trenutak s tvojim djetetom, primjerice presvlačenje, može postati prilika za povezivanje i učenje.
Nakon uzbudljivog rasta i razvoja u sigurnoj zoni majčine utrobe, beba nakon poroda traži istu sigurnost u majčinom zagrljaju. Puno roditelja bira opciju konstantnog polijeganja djeteta u kolijevku ili stavljanja djeteta u različite ljuljačke, ali to nije najbolje za razvoj novorođenčeta. Bebi treba senzorna stimulacija kroz kretanje i stalno okretanje.