Djeca dolaze na svijet prije nego se u potpunosti razvije njihov mozak. Rezultat toga je roditeljstvo, pripremamo se za dolazak djeteta. Otkrivamo na koji način se razvija dječji mozak kako bi se znali što bolje prilagoditi i upoznati svoju bebu.
Nošene bebe su često u stanju mirne budnosti, iz sigurnog zagrljaja majke promatraju svijet oko sebe. Upijaju svaku aktivnost nositelja i sposobni su prepoznati osjećaje nositelja i drugih ljudi koji ga okružuju. Osim nošenja, masaže i druženja kroz svakodnevne aktivnosti, roditelji uspostavljaju još bolju vezu u igri sa svojom bebom. Stvaramo im sigurno i primjereno okruženje, određujemo vrijeme za igru, a ritam nam diktira sama beba. Najsigurnija i najzdravija igra je na ravnoj podlozi najčešće je to pod u vlastitom domu, beba je već s mjesec dana spremna iskusiti igru na podu.
Dijeljenje svog vremena u igri s bebom je najbolji start u zajedničkom povezivanju i njihovom zdravom psihofizičkom razvoju.
Pripremi okruženje, za početak je dovoljna ravna podloga ili strunjača na podu, vaše ruke i lice. Obično već od novorođenačke dobi polagano izvodimo vježbice za kukove, ručice, postavljamo ih na trbuh te im rado pjevušimo. U tim prvim mjesecima važno je pravilno okretati bebu s boka na bok i zadržavati položaj na boku. Važno je pokazivati bebi kontrastne predmete i to iznad njezinih prsa u središnjoj liniji kako bi beba dovela glavu u centar i približila ručice trupu.
Što beba uči? Osjeća gravitaciju, razvija osjećaj za vlastito tijelo i težinu svog tijela, pokušava zamahnuti ručicama, podiže nožice, okreće glavu, uči iz svojih pokušaja i pogrešaka, razvija svrsishodni pokret, ravnotežu, balans, postepeno razvija posturu i normalan mišićni tonus, reakcije uspravljanja, osnažuje svoje mišiće, integrira primarne reflekse, kroz osjetila razvija motoriku, akomodaciju oka, koordinaciju oko-ruka, usklađuje pokrete glave s pokretima trupa. Beba pamti pokrete, doživljava ih i kreira voljne pokrete. Potičemo razvoj govora, fine motorike, inteligenciju, spretnost i socijalne vještine.
Novorođenački pokreti su nekoordinirani, promjenjivi, izmjenjuje se tonus, prebrzi, prespori i neusmjereni. Da bi izbjegli razvoj abnormalnih pokreta, usporen motorni razvoj, česte padove na glavu djeteta, bebu trebamo stimulirati kroz igru i svakodnevne aktivnosti. Beba je rođena za nošenje, bliskost, socijalizaciju, kretanje i igru.
Bebin mozak jednostavno nije spreman preživjeti u okolini bez našeg njegovanja. Roditelji koji osiguravaju sigurnu i stimulirajuću vezu sa svojom djecom su u razvojnoj prednosti od onih koji ne mogu ili ne žele. Sve što radite u prvih godinu dana, odrazit će se kasnije u životu vašeg djeteta.
Stvarate neraskidivi odnos, ulijevate mu sigurnost i povjerenje, potičete psiho-neuro-imunološki razvoj. Takvo dijete će kasnije u životu biti spremno na učenje bez poteškoća, stvarati zdravo okruženje, doprinositi sebi i zajednici.
Roditelji stvaraju sigurno okruženje, odabiru informacije koje doprinose djetetovom psihomotornom razvoju, odabiru edukacije o pravilnom postupanju s bebom i grupnom druženju.
Imate želju družiti se s mamama i bebama u sigurnom okruženju te poticati zdrav psihomotorni razvoj svojih beba.
Prijavite se na “Bebinu igru” koja se održava pod vodstvom Maje Sabolić, bacc.physioth.
Uvježbavajte i naučite nove vještine kroz razigrano i ugodno društvo. Podučit ću vas baby handlingu, masaži bebe i senzorno-motoričkim igrama.
Prijave se vrše putem e-maila: info@sanapodrskazeni.hr , prilikom prijave navedite svoje ime i prezime, ime i dob djeteta te kontakt e-mail adresu. Sve detalje vezane
uz grupni program dobit ćete putem e- adrese.
Vaša Maja, fizioterapeutkinja i doula😊🌸